בגרות באזרחות

מהי הרשות המחוקקת? מהי מדינת לאום? מה אומר חוק השבות? מהם זכויות האדם והאזרח? שאלות אלו ועוד הן רק חלק מחומר הלימוד במקצוע האזרחות.

בחינת הבגרות באזרחות היא אחת מבחינות הבגרות החשובות ביותר. היא משלבת ידע ובקיאות במוסדות הפוליטיים לצד מיומנויות של חשיבה, ניתוח שאלות וניסוח תשובות בצורה נכונה ומדוייקת. הבחינה מורכבת משאלות ידע, קטע אנסין ושאלות ניתוח.

הבגרות באזרחות שייכת לקבוצת בגרויות שנקראת 'גרעין לימודי חובה'. במקצועות אלו חלה החובה להיבחן ולהשיג לכל הפחות ציון עובר, על מנת לקבל תעודת בגרות מלאה. הבחינה בנויה משאלון אחד המזכה את הנבחן ב-2 יח"ל.

מבנה הבחינה

הבגרות באזרחות מורכבת מארבעה פרקים:
 פרק א' - אירועים.
 פרק ב' - ידע.
 פרק ב' - טקסט.
 פרק ד' - חצאי אירועים.

הקורס בהיי-קיו

במסגרת קורס הבגרות באזרחות של High Q ילמדו התלמידים את החומר התיאורטי לצד הענקת כלים המאפשרים לנתח אירועים, להביע דעה מושכלת ולנסח תשובה מלאה ומדויקת. במהלך הקורס נלמד את החומר תוך ניתוח אירועים אקטואליים והבנת התהליכים העומדים מאחוריהם. כמו כן, נתרגל באופן קבוע את יכולת המענה על שאלות הבודקות ידע ומיומנות, כדי להכין את התלמידים לבחינה באופן הטוב ביותר. אצלנו ב-High Q הקורס מועבר ע"י המורים המקצועיים ביותר, והוא מתאפיין באווירת לימוד אינטימית בכיתות קטנות המאפשרות מתן יחס אישי.

הבגרות באזרחות מורכבת מחמישה פרקים:

 הקמת המדינה: רקע היסטורי, הכרזת העצמאות, הרעיון הלאומי ולאומיות.
 מאפייני המדינה היהודית.
 מאפייני המדינה הדמוקרטית והרעיון הדמוקרטי.
 מוסדות ומשטר במדינת ישראל.
 אשכולות ידע.

הקורס כולל שני מפגשים בשבוע. לעיתים מתווסף מפגש שלישי, בהתאם לקצב התקדמות התלמידים בכל בכיתה.

תאריכי הבחינות ופתיחת הקורסים

לחץ כאן

עוד דברים שצריך לדעת

הבחינה בכתב.
משך זמן הבחינה: שעתיים ורבע.
חומר עזר מותר: אין