בגרות באנגלית

השינויים הטכנולוגיים הרבים, קידמה והפיתוח הובילו לכך שהשפה האנגלית היא השפה האונברסאלית שבה משתמשים כל אזרחי העולם על מנת לתקשר האחד עם השני. מבחן בגרות באנגלית הוא מהמבחנים החשובים והקשים בין מקצועות הבגרות. התלמידים נדרשים ללמוד שפה חדשה בזמן קצר ואחד המפתחות העיקריים להצלחה במבחן זה הוא תרגול.

הבגרות באנגלית שייכת לקבוצת בגרויות שנקראת 'גרעין לימודי חובה'. במקצועות אלו חלה החובה להיבחן ולהשיג ציון לכל הפחות ציון עובר, על מנת לקבל תעודת בגרות מלאה. ניתן להיבחן בשלוש רמות: רמת 3 יחידות לימוד, רמת 4 יחידות לימוד ורמת 5 יחידות לימוד. הקורס ב-High Q מיועד למעוניינים לגשת לבגרות ברמת 4 יחידות לימוד וברמת 5 יחידות לימוד.

מבנה הבחינה

בבגרות באנגלית כל תלמיד נבחן ב-3 שאלונים, כאשר הציון הסופי הוא שקלול של שלושתם (במשקל שווה). תלמידי רמת 4 יח"ל נבחנים בשאלונים C, D, Eותלמידי רמת 5 יח"ל נבחנים בשאלונים E, F, G. הבגרות בודקת ידע מקיף באנגלית (קריאה ושמיעה) ושליטה ביצירות ספרותיות. מלבד העובדה שהנבחנים בשתי הרמות נבחנים באותו שאלון (E) חלק מיצירות הספרות משותפות וההבדלים ברמות (04 ו-5 יח"ל) הם לא גדולים.
 שאלון C - הבנת הנקרא.
 שאלון D - יצירות ספרות (פואמות וסיפורים קצרים) שנלמדו בכיתה.
 שאלון E - קטע קריאה (70%) וקטע הבנת הנשמע (30%).
 שאלון F - יצירות ספרות (פואמות, סיפורים קצרים ומחזה) שנלמדו בכיתה.
 שאלון G - קטע קריאה (60%) ומטלת כתיבה (40%).

הקורס בהיי-קיו

קורס ההכנה לקראת בחינת הבגרות של High Q בנוי מכיתה הטרוגנית המורכבת מתלמידים הניגשים לבחינת הבגרות ברמה של 4 יחידות לימוד וברמה של 5 יחידות לימוד. הרעיון העומד מאחורי שיטת לימוד זו, הוא שאין הבדלים מהותיים בין שתי הבחינות: האנגלית היא אותה אנגלית והדרישות הן דומות. בשיטה זו המורה יכול להכווין את התלמידים לבחינה שבה הם ידבלו את הציון הטוב ביותר כולל הבונוס ולהגיע לתוצאה המיטבית מבחינת ההשפעה על תעודת הבגרות. לקראת אמצע הקורס נתחיל להקדיש שעות יעודיות נפרדות לתלמידי 4 ו-5, בנוסף לשעות המשותפות. שעות אלו יוקדשו ללימוד יצירות הספרות שאינן משותפות לשתי הרמות ולהכנת תלמידי 5 יח"ל לכתיבת החיבור.

אצלנו ב-High Q לא נלמד, לא נתרגל ואפילו לא נזכיר חוקי דקדוק. זאת מתוך התפיסה ששפה לומדים מהתנסות ולא מתוך חוקים. נזכיר כאן את העובדה הברורה מאליה ששליטה בדקדוק כלל לא נבחנת ישירות בשום צורה בבחינת הבגרות ולכן מי שאהב דקדוק בתיכון הולך להתגעגע ומי שלא – יישמח לדעת שהוא לא צריך את זה לבחינה. אנחנו בהחלט מתייחסים בקורס לשימוש נכון בשפה ובהחלט מלמדים מבנים לשוניים רבים. הדבר ייעשה במידה רבה באמצעות מתן משוב מהמורה על ניסוחים של תלמידים בתרגולים השונים (שמיעה, כתיבה דיבור), מתן דוגמאות נכונות והסברים אינטואיטיבים שאינם מתבססים על חוקים. יוצאים מן הכלל הם כללי כתיבה, הרלוונטיים בעיקר לתלמידי 5 יח"ל, אליהם נתייחס באופן מפורש בקורס.

הקורס שלנו מחולק לשלושה שלבים:
שלב א'- לימוד אנגלית.
 פיתוח יכולות הקריאה ואת יכולת השמיעה - השמיעה והדיבור הם שני הצדדים של אותו המטבע, לכן על מנת לרכוש יכולת שמיעה אמיתית אנחנו מלמדים גם לשמוע וגם לדבר. בשיטה זו התלמידים מגיעים לתוצאות גבוהות במיוחד בהכנה לחלק השמיעה ותלמידינו מרוויחים גם בטחון ושליטה בשפה המדוברת מעבר לבגרות.
שלב ב'- למידה לבגרות.
 לימוד יצירות הספרות - תחילה נלמד את היצירות המשותפות, בהמשך יוקדשו שעות יעודיות נפרדות לתלמידי 4 ותלמידי 5 כדי ללמד את יצירות הספרות שאינן משותפות וכן כדי להכין את תלמידי 5 לכתיבת החיבור. בשלב זה המורה והתלמיד מחליטים באיזו בחינה התלמיד יגיע לתוצאות טובות יותר.
שלב ג'- מרתון.
 סימולציות - השבועיים האחרונים של הקורס יוקדשו בעיקר לסימולציות.
מכיוון שהקורס מתקיים בכיתות קטנות הדבר מאפשר למורה גמישות רבה להתאים את קצב ואופן הלימוד לתלמידים כך שלעיתים תקופת המרתון תתחיל אפילו קצת לפני השבועיים האחרונים של הקורס.

כיוון שההצלחה בבחינת הבגרות באנגלית תלויה במידה רבה בתרגול, תלמידנו נהנים בנוסף, ללמידה בכיתה משימוש באתר. האתר כולל אפליקציות רבות ללימוד מילים שמתקשרות אחת עם השנייה ומאפשרות לימוד בצורה מהנה ואפקטיבית. המילים שבאוצר המילים נבחרו מתוך סריקת של עשרות מבחני בגרות מהשנים האחרונות והן ממוקדות לבחינה. כמו כן, האתר מכיל אפליקציה מיוחדת לחזרות על השיעור שנלמד בכיתה ואפשרות לתרגול קטעי קריאה רבים.

תאריכי הבחינות ופתיחת הקורסים

לחץ כאןעוד דברים שצריך לדעת

הבחינה בכתב.
משך זמן הבחינה -
 שאלון C - שעה ורבע.
 שאלון D - שעה וחצי.
 שאלון E - שעה ורבע.
 שאלון F - שעה וחצי.
 שאלון G - שעה וחצי.
חומר עזר מותר: מילון דו לשוני.