בגרות בפיזיקה

מדוע השמים כחולים? מהו זרם חשמלי? איך פועל תנור מיקרוגל? האם טלפון סלולרי יכול להזיק למוח? מהו חומר רדיואקטיבי, ואיך הוא יכול מחד לשמש במלחמה נגד הסרטן, ומאידך – לסכן את הבריאות? האם מה ההבדל בין צילום רנטגן לבין צילום אולטרסאונד? אלו הן רק חלק מן השאלות שהפיזיקה נותנת להן מענה.

הפיזיקיה היא המדע היסודי, היא עוסקת בתיאור המציאות ומסבירה את עולם התופעות שסביבנו בעזרת תיאוריות פיזיקליות. לתאוריות פיזיקליות רבות, יישומים טכנולוגיים חשובים ששינו באופן משמעותי את אורח חיינו. היא תרמה לקידום עולמנו מהסוסים אל תעופת הסילון, מהנר אל הלייזר ומיונת הדואר אל הדואר האלקטרוני.

בגרות בפיזיקה היא מהמקצועות הקשים והמאתגרים ביותר מבין כל המקצועות הנלמדים לבגרות. ניתן לגשת לבחינה ברמה של 5 יחידות לימוד. הבוחרים לגשת לבגרות בפיזיקה זוכים ליתרון משמעותי, בתהליך הקבלה ללימודים באקדמיה. שכן, מגוון פקולטות יוקרתיות דורשות לימודי פיזיקה בהיקף 5 יח"ל כתנאי סף לקבלה.

מבנה הבחינה

מבחן בגרות בפיזיקה מורכב מארבעה שאלונים:
 מכניקה: קינמטיקה, דינמיקה, תנועה במישור, מתקף ותנע, אנרגיה מכאנית, תנעה הרמונית וכבידה.
 חשמל: אלקטרוסטטיקה, שדה חשמלי, מתח ופוטנציאל, מעגלי זרם ישר, שדה מגנטי והשראה מגנטית.
 קרינה וחומר: אופטיקה גיאומטרית, מודלים של האור ומודלים של האטום והגרעין.
 מעבדות חקר: פיתוח מיומנות חקר תופעות שונות.

הקורס בהיי-קיו

קורס ההכנה לבגרות בפיזיקה של High Q בנוי על שיטת למידה מטריציונית בו מוקנה הידע לתלמיד בתחומים השונים, תוך התקדמות במקביל בכל הנושאים יחד. הקורס לקראת בגרות בפיזיקה ב-High Q מועבר ע"י המורים המקצועיים והטובים בארץ. הוא נלמד בכיתות קטנות ומאופיין ביחס אישי. מרגע פתיחת הקורס התלמידים מתומדדים עם פתרון שאלות מבחינות בגרות קודמות. וכן, מתקיימים מבחנים אישיים, כך שהתלמיד יודע לאורך כל הקורס ומהי רמתו האישית ומקבל משוב על רמת התקדמותו.

הקורס בפיזיקה כולל שני מפגשים בשבוע ומציע שעות תרגול שבועיות. לעיתים מתווסף מפגש נוסף, בהתאם לקצב התקדמות התלמידים בכל בכיתה.

תאריכי הבחינות ופתיחת הקורסים

לחץ כאן

עוד דברים שצריך לדעת

הבחינה בכתב.
משך זמן הבחינה:
 מכניקה - שעה ו-45 דקות.
 חשמל - שעה ו-45 דקות.
 קרינה וחומר - שעה ו-45 דקות.
 חקר וניתוח - שעתיים.

בגרות בפיזיקה חישוב הציון:
 מכניקה - 30%.
 חשמל - 30%.
 קרינה וחומר - 20%.
 חקר וניתוח - 20%.

חומר עזר מותר: מחשבון ודף נוסחאות.
קישורים נוספים:
  אתר לתלמידי פיזיקה בו תוכלו למצוא הסברים, סימולציות ובגרויות פתורות.
 אתר מפמ"ר פיזיקה בו ניתן למצוא תכניות לימודים, פדגוגיה ועדכונים מנהלתיים.