בגרות בגיאוגרפיה

כיצד נוצרו הרי האנדים, למה הכלכלה הקפיטליסטית שולטת בעולם ומדוע כדור הארץ משתגע? אלו הן רק חלק קטן מאד מהשאלות שהגיאוגרפיה נותנת להם מענה.

הגיאוגרפיה עוסקת בהיבט המרחבי של התופעות. היא רואה וחוקרת את היער, לא את העצים. הגיאוגרפיה נחלקת לשני תחומים עיקריים, הפיזי והאנושי. התחום הפיזי - עוסק בחקר כדור הארץ, חקר האטמוספירה, האקלים, מזג האוויר ועוד. התחום האנושי - עוסק בחקר האדם והסביבה, ובחקר ותכנון של היצירה האנושית הגדולה ביותר, העיר. הגיאוגרפיה בוחנת את היחסים הכלכליים והחברתיים במרחב, את היחסים בין מדינות, עמים ואנשים, את ההשפעה שיש לפעילות האדם על הסביבה הטבעית, ובשנים האחרונות היא מתמקדת במשבר הסביבתי וההשלכותיו על חיינו. הגיאוגרפיה עוסקת במה שמתרחש היום ועכשיו.

בגרות בגיאוגרפיה היא מהמקצועות האקטואלים ביותר מבין כל המקצועות הנלמדים לבגרות. ניתן לגשת לבחינה ברמת 2 יחידות לימוד או לבחינה כמקצוע מוגבר, ברמה של 5 יחידות לימוד. הקורס ב-High Q מיועד למעוניינים לגשת לבגרות ברמת 5 יחידות לימוד. הבוחרים לגשת לבגרות בגיאוגרפיה, זוכים ליתרון משמעותי, שכן מדובר במקצוע מוגבר, מעניין וקל ללמידה המקנה נקודות בונוס בשכלול ממוצע הציונים.

מבנה הבחינה

שאלון א' - סביבתנו "הקרובה" (2 יח"ל)
 גיאוגרפיה של ארץ ישראל - יש לענות על 2 מתוך 7 שאלות.
 גיאוגרפיה של המזה"ת - יש לענות על 2 מתוך 5 שאלות.
שאלון ב' -
 נתי"ב - ניתוח תופעות במרחב (1 יח"ל) - יש לענות על 4 מתוך 5 שאלות.
שאלון ג' - האדם במרחב החברתי-תרבותי (2 יח"ל)
 הפיתוח והתכנון המרחבי - יש לענות על 4 מתוך 7 שאלות.

הקורס בהיי קיו

בקורס ההכנה לקראת בחינת הבגרות בגיאוגרפיה של High Q, נחשפים התלמידים לנושאים המדוברים בראש מהדורות החדשות, נושאים רלוונטיים לכל אזרחי העולם, מבוגרים וצעירים כאחד, אם זה בטיול הגדול בדרום אמריקה, בנסיעה באוטובוס בהרי האנדים, בשיחות הסלון ביום שישי ועוד.

תלמיד הבקיא במתרחש ברחבי העולם יגלה שהוא שולט היטב בחומר. אחרים, יגלו עולם חדש ומופלא - בשיעורים מהנים ומעניינים, הנלמדים בכיתות קטנות. הלימודים אצלנו מתאפיינים באווירה אינטימית וביחס אישי של המורים הטובים והמקצועים ביותר בארץ.

הקורס כולל שני מפגשים בשבוע. לעיתים מתווסף מפגש שלישי, בהתאם לקצב התקדמות התלמידים בכל בכיתה.

תאריכי הבחינות ופתיחת הקורסים

לחץ כאן

עוד דברים שצריך לדעת

הבחינה בכתב.
משך זמן הבחינה:
 שאלון א' - שעתיים.
 שאלון ב'- שעה וחצי.
 שאלון ג' - שעתיים.
חישוב הציון:
 שאלון א' - 44%
 שאלון ב' - 16%
 שאלון ג' - 40%
חומר עזר מותר:
 אטלס אוניברסיטאי חדש, הוצאת יבנה, משנת 1993 ואילך (ללא המילון למונחי הגיאוגרפיה).
 אטלס כרטא - פיזי, מדיני, חברתי, כלכלי, משנת 1993 ואילך.
 אטלס כרטא אוניברסלי.
 אטלס ישראל החדש - האטלס הלאומי מהדורת 2008.
 מפה של ארץ-ישראל 1:2500,000.
 מפה גיאולוגית של ארץ-ישראל 1:250,000 או 1:500,000.