בגרות בהיסטוריה

ההיסטוריה מרתקת, מעניינת ותמיד רלוונטית, עם זאת רבים נרתעים ממבחנים בהיסטוריה. כשההיסטוריה הופכת לאוסף של אירועים, תאריכים ושמות של אנשים שיש לזכור ולשנן, היא מאבדת מחשיבותה והופכת למשעממת. לימוד ההיסטוריה בצורה הופך אותה לרלוונטית - אירועים, תאריכים ושמות הופכים לרצף הגיוני של תהליכים ורעיונות, שהשלכותיהם על החברה ניכרות עד היום. הבנה מעמיקה של התהליכים ההיסטוריים, תורמת להפנמה של החומר ומקלה על הלמידה.

הבגרות בהיסטוריה שייכת לקבוצת בגרויות שנקראת 'גרעין לימודי חובה'. במקצועות אלו חלה החובה להיבחן ולהשיג לכל הפחות ציון עובר, על מנת לקבל תעודת בגרות מלאה. הבחינה בנויה משני שאלונים ומזכה את הנבחן ב-2 יח"ל. כמו כן, ניתן לבחור בהיסטוריה כמקצוע מוגבר ולהיבחן ב-3 יח"ל נוספות, המשלימות את הבגרות ל-5 יח"ל. מי שיבחר בבגרות בהיסטוריה כמקצוע מורחב, יהנה ממקצוע מעניין, עשיר ומגוון ויזכה לבונוס בשכלול ממוצע הציונים.

מבנה הבחינה

מבחן בגרות בהיסטוריה מורכב משאלות הבוחנות ידע היסטורי, ושאלות הבוחנות הבנה ויישום של החומר באמצעות הצגה של מקורות היסטוריים: תעודות, יומנים, מכתבים ומקורות חזותיים הכוללים תמונות, קריקטורות ועוד.
בגרות בהיסטוריה ברמת 2 יח"ל כוללת שני שאלונים:
שאלון א' - מחולק לשלושה פרקים, בכל פרק קיימת אפשרות בחירה ( 1 יח"ל).
 לאומיות - צמיחתה ופעילותה של הלאומיות באירופה, צמיחתה של הציונות.
 ממדינות מקדש לעם הספר או ערים וקהילות בימי הביניים.
שאלון ב' - מחולק לארבעה פרקים, בכל פרק קיימת אפשרות בחירה (1 יח"ל).
 נאציזם, אנטישמיות, מלחמת העולם השנייה והשואה.
 בונים את מדינת ישראל במזרח התיכון.
בגרות בהיסטוריה ברמת 3 יח"ל השלמה ל-5 יחידות, עוסקת בתרבות העולם וכוללת שני חלקים:
 חלק בחירה - יש לענות על 2 מתוך 8 נושאים, בכל נושא 2 פרקים ויש לענות על 2 שאלות.
 חלק חובה - החלק ההיסטוריוגרפי - יש לענות על יש לענות על 2 מתוך 3 שאלות.

הקורס בהיי-קיו

בקורס ההכנה לבגרות בהיסטוריה של High Q ניתן דגש מיוחד למענה לשאלות הבוחנות ידע, הבנה ויישום של החומר, התלמידים לומדים את החומר ולא משננים אותו לבחינה. אצלנו שמים דגש מיוחד כיצד יש לענות על כל שאלה בצורה ברורה ומדוייקת, וכיצד 'תוקפים' כל שאלה במטרה להשיג את מירב הנקודות בבחינה. כמו כן, המבחן בהיסטוריה הוא רב מלל ודורש תשובות ארוכות ומלאות, לכן במסגרת הקורס התלמידים ירכשו מיומנויות שייסעו לארגון הידע ובניית תשובות נכונות ומקיפות.

אנחנו ב-High Q מאמינים כי הוראה הנעשית בצורה פעילה וחוויתית, תורמת להפנמת החומר ומקלה על ההתמודדות עם המידע הרב. הלמידה מתבצעת בכיתות קטנות בהן נהנים התלמידים מיחס אישי מצד המורה ומשימוש בשיטות הוראה שונות המתאימות לכל תלמיד בכדי שיגיע לתוצאות מקסימאליות במהלך הקורס.

הקורס ברמת 2 יח"ל כולל מפגש בשבוע, והקורס ברמת 3 יח"ל כולל שני מפגשים בשבוע. לעיתים מתווסף מפגש נוסף, בהתאם לקצב התקדמות התלמידים בכל בכיתה.

תאריכי הבחינות ופתיחת הקורסים

לחץ כאן

עוד דברים שצריך לדעת

הבחינה בכתב.
משך זמן הבחינה:
 בגרות בהיסטוריה 2 יח"ל - שעה לכל שאלון (יחידה).
 בגרות בהיסטוריה 3 יח"ל - (השלמה ל-5 יח"ל) - שלוש וחצי שעות.
בגרות בהיסטוריה רמת 5 יח"ל - חישוב הציון:
 2 יח"ל - 40%
 3 יח"ל - 60%
חומר עזר מותר: אין.