Google+      
תמונת אווירה למאמר על מבחן פסיכומטרי
החיים אחרי הפסיכומטרי

ציון פסיכומטרי – חוויות תלמידים

איזה לחץ, יום קבלת הציון הפסיכומטרי הגיע!

המסע בדרך לקבלת ציון פסיכומטרי מתחיל ונגמר בבחינה שנכתבה על ידי המרכז הארצי לבחינות. באופן סמלי וראוי הדרך לציון מסתיימת באותו מקום, במעטפה ששולח אליכם המרכז הארצי לבחינות ובה הציון שלכם. מיותר לציין שאין דרך לבצע בדיקת ציון פסיכומטרי לפני מועד קבלת המכתב.

בערך חודש אחרי בחינה מתפרסמים ציוני פסיכומטרי מעודכנים למועד האחרון. הדריכות והתקוות לקראת היום הזה מובנות מאחר והמספר הקטן הזה, המורכב מ-3 ספרות יקבע במידה רבה את הסיכוי שלכם להתקבל לפקולטה שרציתם במוסדות אקדמאיים שונים. מעבר לכך, למדתם קשה, תרגלתם, עבדתם. כעת זה זמן לקצור את הפרות – כל הקשיים הללו מגולמים בתוך ציון פסיכומטרי אחד.

התחושות לאחר קבלת הציון תלויות בדרך כלל בשילוב של שני גורמים שונים. האחד, האם זהו ציון פסיכומטרי המספיק לכם על מנת להתקבל למוסד ולתואר שרציתם? והשני – האם הוא מספק אתכם באופן אישי. יש הרבה לחץ חברתי סביב ציוני פסיכומטרי. ההתייחסות של החברה סביבנו יכולה להשפיע מאוד על התחושות הפנימיות שלנו. לתלמידים תמיד יש תחושה (מוטעית כמובן) שכל חבריהם קיבלו מעל 700.

איך מתבצע חישוב ציון פסיכומטרי

מבחן פסיכומטרי מורכב משמונה פרקים בחשיבה מילולית, כמותית ואנגלית וגם ממטלת חיבור – אתם כבר יודעים. אל תשכחו ששניים מתוך השמונה הם פרקי ניסיון שאינם נכללים בעת חישוב ציון פסיכומטרי. לאחר בדיקת הבחינה כל נבחן מקבל ציון בכל אחד מהתחומים הנפרדים וכן שלושה ציונים פסיכומטריים כלליים: ציון רב תחומי, ציון מילולי, ציון כמותי.

כעת מקבל כל נבחן ציון גלם. זהו בעצם סכום של כל התשובות הנכונות בכל אחד מהפרקים. המרכז הארצי לבחינות אינו מפרסם את הציון הזה. לכל ציון גלם מותאם ציון בסולם האחיד בין 50 ל-150, זהו ציון יחסי שאינו מושפע מרמת הקושי של הפרקים או באילו מועדי פסיכומטרי מדובר.

כתיבת החיבור משוקללת לתוך חישוב ציון פסיכומטרי על ידי המרכז הארצי לבחינות ומשקלה 25%. בסופו של דבר מתקבל ציון כללי שהוא ממוצע משוקלל של כל הציונים בכל פרק.

הורידו מעצמכם לחץ

ציון פסיכומטרי הוא דבר פרטי וכך מומלץ להתייחס אליו. אין זה עניינו של איש מלבדכם. אם אתם חשים לחץ מהסביבה והדבר פוגע בביצועיכם טוב תעשו אם תקבלו החלטה כי את הציון אתם שומרים לעצמכם. זה יעזור לכם להוריד מעט מהלחץ.

לא משנה אם השגתם ציון פסיכומטרי בשמיים או טיפה פחות מכך, מומלץ לזכור תמיד:
  • הציון משקף את היכולות שלכם ביום הבחיה, ואלו לא תמיד משקפות את היכולות האמיתיות שלכם
  • ציון פסיכומטרי הוא לא מדד לאינטליגנציה, אפילו אם יש במבחן מרכיבי אינטליגנציה מסוימים
  • ציון פסיכומטרי אינו מדד לחכמה או לטיפשות, אתם יכולים להיות חכמים ונבונים ולהוציא ציון הנחשב "בינוני" ולעומת זאת נתקלנו גם באנשים פחות מבריקים שהיו בעלי יכולות פסיכומטריות גבוהות יחסית.

התחושה שחשוב שתלווה אתכם ביום קבלת ציוני פסיכומטרי היא "האם השקעתם את כל מה שיכולתם בלימוד ותרגול". אם עשיתם כל תרגיל וכל חזרה, אם ניצלתם היטב את הזמן שעמד לרשותכם, אם עבדתם כמו שצריך עבור ציון פסיכומטרי מעולה זה הניצחון האמיתי. זו חכמה קטנה מאוד להירשם לבחינה, לא להשקיע ואז להתאכזב מהציון. מאידך אם השקעתם את כל מרצכם, תרגלתם, עבדתם, נתתם מעצמכם – זה כל מה שאפשר לדרוש מאדם.

עוד שני דברים שחשוב שתזכרו לגבי ציוני פסיכומטרי – הראשון: הם אמצעי לכניסה ללימודים גבוהים, לאוניברסיטה, ולא מטרה בפני עצמה. לכן אם הציון שלכם אינו מספק ויש מכשול העומד בדרככם אל התואר הנחשק, יש לבחון את החלום, לבדוק מה עוצר בעדכם ולפעול להסרת המכשול הזה. אפשר לגשת למועד נוסף ולהשקיע אפילו יותר, ניתן לנסות להתקבל למוסד אחר ואופציות נוספות.

והשני: לצערנו, אין אפשרות לבצע בדיקת ציון פסיכומטרי לפני קבלת הציון הסופי. אי אפשר לקבל אפילו רמז. כדאי להצטייד בסבלנות ואיפוק, בסוף זה יגיע. בהצלחה!