Google+      
רקע למאמר על פסיכומטרי
כלים להצלחה בפסיכומטרי

10 טיפים לפסיכומטרי

אספנו עבורכם כמה טיפים לפסיכומטרי שיעזרו לכם להתמודד עם הבחינה, עם הקורס ועם ההכנה הנפשית לחודשיים-שלושה של חיים עם פסיכומטרי.

השתמשו בתשובות!

פרט לחיבור המופיע תמיד בתחילת כל מבחן פסיכומטרי, לכל שאלה בבחינה הפסיכומטרית יש 4 תשובות אפשריות. בכל הנושאים הנלמדים, ניתן להסתייע בתשובות בפתרון השאלה, בין אם דרך הצבת מספרים בפרק הכמותי, פסילת תשובות בשאלות Restatments או בדיקת תשובות בהבנת הנקרא. מודעות גבוהה לאפשרות הזו לפיתרון היא, בעצם, מקצוענות פסיכומטרית אותה ניתן ללמוד במהלך קורס פסיכומטרי.

חבל על הזמן...

כשמצאתם תשובה נכונה – לא לבזבז זמן קריאה או בדיקה של התשובות האחרות. בנוסף, אם פסלנו 3 תשובות – נסמן את הרביעית בלי לבדוק! נכון, זה קשה, במיוחד לפולנים שבינינו :) אבל רק ככה אפשר לנצל בצורה המיטבית את הזמן הניתן לנו לכל פרק ולקבל ציון פסיכומטרי גבוה יותר. מדובר בשיטת עבודה עיקרית אותה נתרגל המון במהלך הקורס. יוצא דופן לכלל זה הן שאלות אנלוגיות בפרק המילולי, בהן מומלץ בחום לבדוק את כל התשובות לפני שמסמנים.

קשה באימונים – קל בקרב

מכל רשימת טיפים לפסיכומטרי שאתם רואים כאן, זו אולי העצה החביבה עלינו. בגלל השונות והמורכבות של הבחינה הפסיכומטרית, חשוב מאוד להתכונן אליה היטב: בין היתר חשוב ללמוד את הנושאים הנבחנים, וכמובן מילים לפסיכומטרי, אך יותר מכל - חשוב להתמודד עם מעמד הבחינה עוד לפני הבחינה. מכאן שסימולציות או בחינות לדוגמא, במסגרת זמנים זהה לזו של הבחינה עצמה, יוכלו לקדם אתכם פלאים. כמה שיותר – יותר טוב.

קבועי זמן מינימליים

פסיכומטרי מצריך אותנו לעבוד בקבועי זמן קצרים מאוד – דקה לשאלה, חצי דקה לשאלה, 5 דקות לסוף הפרק... בחיי היום יום אנחנו לא מורגלים לעבודה בזמנים קצרים כאלה. לכן חשוב מאוד לעבוד על זמנים לקראת הבחינה – להתחיל לפתור תרגילים ושאלות עם סטופר, ולוודא שמסגרת הזמנים שלנו תואמת את זו של המבחן. אם נרגיל את עצמנו לזמנים הקבועים של החלקים השונים בבחינה – נוכל להיות יותר מרוכזים בפתרון השאלות במהלכה.

קריאה

כידוע צריך לדעת מילים לפסיכומטרי. החל מכמה חודשים לפני הבחינה, כשכבר החלטתם לגשת לבחינת פסיכומטרי, מומלץ בחום להצטייד בספר קריאה באנגלית ובעברית. גם למי שנוהג לקרוא וגם למי שלא – זה עוזר להבנת הטקסטים בבחינה, לשיפור מהירות ושטף הקריאה ולהרחבת אוצר המילים.

תרגול, תרגול ועוד תרגול!

כדי לפתור שאלות מסוגים שונים בזמן קצר, אנחנו חייבים להיות מיומנים באופן הפתרון, ואף חשוב יותר – להכיר את כל סוגי השאלות בבחינה. לכן, ההכנה חייבת לכלול פתרון של כמות גדולה של שאלות בכל נושא ומכל סוג. פתרון של תרגילים פסיכומטריים רבים כלל האפשר, לימוד של מילים לפסיכומטרי ותרגולים נוספים יאפשרו לנו לקבל ציון פסיכומטרי גבוה הרבה יותר.

אם ההר לא יבוא אל מוחמד...

במקום לחכות שבאופן קוסמי כל הידע הנדרש לבחינה יגיע אלינו, למה שלא נראה בעצמנו על מה כל המהומה? באותו אתר של המרכז הארצי לבחינות והערכה, ניתן למצוא מבחנים פסיכומטריים ממועדים קודמים שהותרו לפרסום. אמנם הבחינה שלכם לא תהיה זהה, והשאלות שהופיעו בבחינות קודמות לרוב לא תחזורנה מילה-במילה - אבל מבחינת סוגי השאלות, רמת הבחינה, מילים לפסיכומטרי ומבנה הפרקים השונים – זה בדיוק מה שאתם צריכים לדעת! אין טוב ממראה עיניים, הבחינות האלה מלאות טיפים לפסיכומטרי שאפשר ללמוד מהם להבא.

מודעות גופנית

עוד כמה טיפים לפסיכומטרי? בבקשה: רבים שוכחים, כי בני אדם הם סוג של בעל חיים. אנחנו חושבים כל כך הרבה, שלפעמים אנחנו לא שמים לב לגוף שלנו ולצרכים שלו. אז הנה עובדה מעניינת – מבחן פסיכומטרי של 3 שעות ו-10 דקות מאמצת את המוח, האיבר בגוף האמון על חשיבה. כאשר המוח מתאמץ הגוף מתאמץ, ולשם כך הוא צריך שני דברים: אנרגיה ומים. לכן, במהלך המבחן אתם חייבים לספק לגוף עד חצי ליטר של מים, וגם נשנוש קטן מאמצע הבחינה לפחות. (כדאי פירות יבשים / אגוזים / פירות למיניהם). בנוסף, כדאי לשמור על שעון ביולוגי תקין ומסונכרן לבחינה – בשבוע שלפני הבחינה (לא משנה לאיזה מועד פסיכומטרי החלטתם לגשת) להתרגל לקום עד שעת הבחינה, ואף להשתדל לפתור סימולציות או בחינות לדוגמה בשעה שבה תיבחנו. מודעות גופנית תאפשר לנו להוציא את המקסימום מעצמכם ולקבל ציון פסיכומטרי גבוה יותר.

סריקה מוקדמת :)

בבחינה הפסיכומטרית הלחץ משחק תפקיד לא קטן. כאשר אנחנו נמצאים במקום חדש ולא מוכר, אנחנו מרגישים פחות מוכנים לסיטואציה וקשה לנו יותר להתרכז. בדיוק מסיבה זו, כדאי מאוד להגיע לביקור בכיתה בה תיבחנו כמה ימים לפני הבחינה עצמה. כך תוכלו לדעת מראש – איך בדיוק מגיעים, איפה השירותים, ואיך תיראה הכיתה בה תשבו, מה שיחסוך הרבה דאגה ביום הבחינה. את מיקום הכיתה בה תיבחנו תקבלו מהמרכז הארצי לבחינות והערכה בדואר ובאינטרנט עם אישור השיבוץ שלכם, מספר שבועות לפני הבחינה.

אם תיישמו טיפים לפסיכומטרי אלה, יהיה לכם הרבה פחות קשה להשיג את הציון שאתם צריכים. בהצלחה!